Používáte zastaralý prohlížeč. Pro bezpečnější a rychlejší prohlížeč, aktualizujte zdarma ještě dnes.

Boudoir fotografie – Historie snímků ženského půvabuZískává si stále větší respekt. Trend Boudoir snímků zažívá vlnu zájmu statisíců klientek po celém světě. Mohlo by se zdát, že jde o druh umění, které se zrodilo v posledních letech. Ale tak to není. Boudoir foto má dlouhou a velmi zajímavou historii. Na své cestě k „obyčejným“ ženám, uznání a pochopení, muselo překonat hlavně spoustu předsudků.
Boudoir fotografie – Historie snímků ženského půvabu


Stačí se podívat na letopočty, kdy vznikaly první Boudoir fotky a hned je jasné, proč začátky nebyly vůbec snadné. Vlastně je teď řeč o ilegalitě – fotit nahé ženy se ve dvacátých letech minulého století zkrátka nesmělo. Přesto fotografové jako například Albert Arthur Allen, francouzský umělec, Boudoir snímky pořizovali. Byly samozřejmě zcela jiné než fotky lacině pózujících nahých žen, určené do rozjíždějícího se obřího soukolí s pornografií. Od úsvitu své historie bylo Boudoir foto uměleckým směrem s cílem ukázat ženskou krásu (zdaleka nejen mužům, ale především ženám samotným) citlivě a vkusně.

Allen (Francouz tvořící v San Franciscu byl několikrát vyšetřován a také vězněn) i další průkopníci žánru se již tehdy snažil vdechnout fotkám vzkaz, který Boudoir fotky nesou dál, a který o sto let později stále platí. Totiž, že každá žena je půvabná, její krása v určitý okamžik promluví a lze ji zachytit objektivem fotoaparátu. 

Jedinečný styl Boudoir fotografie se vyvíjel během celého minulého století. Po dvacátých a třicátých letech, kdy fotografové přilákali většinou před objektiv modelky nebo odvážnější herečky (Clara Bow, Mae West, Jean Harlow a další), se v letech čtyřicátých dostavila vlna rozdováděných pin-up girls. Sexy podprsenky, krajkové podvazky, korzety, stužky ve vlasech, střevíčky na vysokém podpatku, zástěrky… Mimochodem, to všechno podtrhne váš šarm i dnes!

Můžete si vybírat (a to je příjemné) jestli vás více láká póza tajuplné femme fatale, role bezstarostné pin-up nebo se zkrátka jen uvolníte a necháte fotografa, aby zachytil vaše svůdné já v jeho nejčistší podobě. Jedna z definic Boudoir foto hovoří o tom, že je při něm každá žena scénáristkou, režisérkou i herečkou své vlastní intimní show.

Boudoir foto si cestu do dnešní doby muselo projít přes časté předsudky. Opět to byly většinou herečky a jejich fotografové, kdo prošlapávali pěšinku k pochopení širší veřejností. Za všechny zmíníme například slavného anglického fotografa Cecila Beatona a jeho na tehdejší dobu naprosto revoluční fotky Marilyn Monroe – uložil ji například zcela nahou do postele, decentně přikryl prsa přehozem a nechal rozmarnou krásku, aby si hrála s růží. Nepřekonatelný výsledek. Také Sam Show fotil Marilyn neopakovatelným, i když mnohem civilnějším způsobem, než jeho kolega Beaton. 

Definitivní zlom ve vnímání Boudoir foto přinesla až sedmdesátá léta, kdy se trh poprvé přesytil nepřirozenými snímky modelek a hereček a časopisy určující módní trendy začaly častěji zařazovat fotografie skutečných žen.

Mnoho obyčejných žen (ale rovnou si škrtněte slovo „obyčejný“, protože žádná žena obyčejná není!) si nad stránkami magazínů uvědomilo, že i ony by se možná mohly nechat tak decentně vyfotit. Že také v nich zřejmě dřímá svůdná kráska s neodolatelným půvabem, jen se neostýchat příliš, probudit to kouzlo a nechat jej zvěčnit díky citlivému přístupu fotografa v neopakovatelném momentu. 

Přečtěte si TADY příběh jednoho krásného dopoledne v Boudoir ateliéru. 

Ale ještě na moment zpět k historii, dlužíme vám k příběhu dodatek (protože konec to rozhodně není, spíš nový začátek!), jak je to s Boudoir fotografii dnes. Po průlomu v sedmdesátých letech sice Boudoir foto získalo konečně respekt jako umělecký směr, žádný velký boom se však nekonal. Zhruba tři desetiletí žilo vedle dalších fotografických směrů celkem poklidně – našlo si vždy své příznivce. Ale pak se „něco“ stalo, přibližně před pěti lety. To „něco“ (podle odborníků součet několika okolností – od retromanie, přes trend návratu k jednodušším a trvalejším formám umění – než je video nebo tv, samozřejmě přes stoupající sebevědomí nové generace žen a obrovský rozvoj sociálních sítí, šířících inspiraci…) spustilo obrovskou vlnu zájmu, kterou teď můžete využít i vy. Boudoir fotografie zdaleka není jen tip na krásný osobní dárek. Dokáže nastartovat mnohem důležitější vnitřní procesy – třeba pozitivní změnu přístupu k sobě samotné.

Protože Vy opravdu jste krásná!


Autor: Martina Vlasáková

Chcete se dozvědět o přidání nových článků co nejdříve?
Sledujte mě na sociálních sítích: